banner17
02 Şubat 2023 Perşembe

BULANA 20 BİN LİRA ÖDÜL VERECEK

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları Yapılmalıdır

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Amasya İl Temsilcisi Kerem Camcı, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları için takvimin açıklanması çağrısında bulunarak, “Bütün kamu kurumlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları sürekli ve düzenli bir şekilde yapılmalı, beklenti karşılanmalıdır” dedi.

17 Ocak 2023 Salı 08:06
Bu haber 94 kez okundu
  Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavları Yapılmalıdır

Camcı, eğitim çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarına dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Yıllardır dile getirdiğimiz, çözüm yolu bulunması için uğraş verdiğimiz birçok sorun bulunmaktadır. Bir kısmı, mücadelemiz ve girişimlerimiz sonucu çözüme kavuştu, ancak hâlâ çözüm konusunda adım atılmayı bekleyen sorunlar var ve bunlara artık hal çaresi bulunması gerekiyor. Sendika olarak, hak, emek ve özgürlükler için, eğitim çalışanlarının beklentilerinin karşılanması için, işinin başına sorunlarından arınmış bir şekilde gidebilmeleri için emek harcamaya, çaba göstermeye, ter akıtmaya devam edeceğiz.”

Alan değişikliği kalıcı bir usul ve esasa bağlanmalıdır

Alan değişikliği konusunda öğretmenlerin taleplerinin karşılandığı bir sürecin bir an evvel işletilmesi gerektiğini kaydeden Camcı alan değişikliğinin kalıcı bir usul ve esasa bağlanarak belirsizliğin giderilmesi gerektiğini söyledi.

 Kamu personelinin mesleki ve kurumsal yükselme yolu açılmalıdır

“Kariyer ve liyakat ilkesinin zorunlu bir gereği olan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları, kurumların takdirine ve yöneticilerin keyfî kararlarına bırakılmamalıdır” diyen Camcı, “Kariyer ve liyakat ilkeleri bağlamında kamu görevlilerinin memuriyetlerinde, görevlerinde, mesleklerinde veya bireysel kariyer tercihlerinde ilerlemeleri görevde yükselme ve unvan değişikliği süreciyle mümkündür. Ancak kurum uygulamaları arasında farklılık olmakla birlikte, düzenli ve sürekli bir şekilde yapılmayan sınavlar ve sınav sonuçlarını dikkate almayan keyfî atamalar nedeniyle görevde yükselme ve unvan değişikliği, etkin işleyen bir sistem değildir. Daha da vahimi, düzenli sınav yapan kurumlar dâhil hiçbir kamu kurumu, görevde yükselme ve unvan değişikliği sürecini, kurum içi personel politikasının bir unsuru olarak görmemekte, kurumsal personel politikalarında görevde yükselme ve unvan değişikliği sürecine, bu yolla personel istihdamına bir politika aracı veya planlama unsuru olarak yer vermemektedir. Kariyer ve liyakat ilkelerinin görevde yükselme ve unvan değişikliği işlemlerine yeterince yansıdığı söylenemez. Kapsamlı bir kariyer politikasına zemin hazırlamak üzere görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları tüm kamu kurumlarında periyodik bir şekilde yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kamu personelinin mesleki ve kurumsal yükselme yollarının açılmasının zamanının geldiğini hatta geçtiğini belirten Camcı, “Üniversiteler başta olmak üzere bütün kamu kurumlarında ‘görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları’ geçmişte Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda uzlaşıldığı üzere üç yılı aşmamak üzere zorunlu olmalıdır” şeklinde konuştu.

Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları, mali hakları iyileştirilerek genel idare hizmetleri sınıfına alınmalıdır

Yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetleri sınıfına alınması suretiyle kaldırılması gerektiğini ifade eden Camcı, “Bu sınıfta yer alan kadrolar, mali hakları iyileştirilerek, genel idare hizmetleri sınıfına alınmalıdır” diye konuştu.

Camcı, hak, emek ve özgürlük mücadelelerini yeni zeminlere taşıyarak, eğitim çalışanlarının haklarının korunup geliştirilmesi ve emeğin saygınlığının artırılması için yerelden evrensele sendikal yürüyüşlerini kararlılıkla sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV