banner17
19 Mayıs 2022 Perşembe

MERZİFON İÇİN ALINAN KISITLAMA KARARLARI

Milli Eğitim 2016 yılına Projelerle damga vurdu

Merzifon İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü eğitim öğretim yılı faaliyetleri dışında yaptığı projelerle de 2016 yılına damga vuran kurumların başında geldi.

08 Şubat 2017 Çarşamba 07:03
Bu haber 983 kez okundu
 Milli Eğitim 2016 yılına Projelerle damga vurdu

Merzifon Kaymakamlığı ile ortak yürütülen projelerle okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması için kütüphaneler binlerce kitapla doldurulurken, düzenlenen etkinliklerle de en çok kitap okuyanlar ödüllendirildi.

Merzifon Kaymakamı Dr. Ozan Balcı’nın özellikle üzerinde durduğu ve ilçenin geleceği açısından büyük önem taşıyan Sayfalardan Gönlüme Esen Rüzgar Kitap Okuma Projesi’nde istenilen hedef tutturulurken, bu proje kapsamında yaklaşık 100 bin TL’lik yeni ve nitelikli kitaplar kütüphanelerdeki yerlerini aldılar.

Sayfalardan Günlüme Esen Rüzgar Kitap Okuma Projesi ile ilgili bilgi veren Merzifon İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat, “İlçe Kaymakamlığı tarafından yürürlüğe konan bu projede, ilçemizdeki tüm öğrencilere kitap okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırma gayesine ulaşmak için okullardan gelen (en çok kitap okuyan öğrenci) aylık veriler doğrultusunda ödül törenleri düzenlenip dereceye giren öğrencilerimiz ödülle taltif edilmiş, İlçe Halk Kütüphanesi ve okul kütüphanelerine, seçkin yayınevlerinden, yaklaşık 100 Bin liralık yeni ve nitelikli kitap kazandırılmış, kazandırılan binlerce kitap ara ara sergilenmiş, ilçemizde kitap fuarı düzenlenmiş vb. etkinlikler yapılmıştır” dedi.

Kitap Okuma projesi kapsamında köy okulları da unutulmazken, Masal Otobüsü ile burada eğitim gören öğrencilere kitapların ulaştırıldığını da söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat, “En kaliteli ve dikkat çekici çocuk kitaplarıyla dolu bir midibüs aracılığıyla ilçemiz köy okullarındaki anası ruflarına yüzlerce masal ve hikaye kitabı ulaştırmış, hem küçüklerimizde kitap kültürü oluşturmak için ilk tohumlar atılmış , hem de okul öncesi öğretmenlerimizin verdiği çeşitli mini eğitimlerle velilerde kitap okumanın önemine dair farkındalık oluşturulmuştur” dedi.

Kitap okuma projelerinin yanı sıra ilköğretim öğrencilerinin yer aldığı çocuk korosunun da oluşturulduğunun altını çizen Yozgat, “Gülümseyen Notalar Projesi çerçevesinde İlçemizin müzik öğretmenleri eşliğinde ilköğretim birinci ve ikinci kademe öğrencilerinden çok sesli bir çocuk korosu oluşturulmuş ve konserler düzenlenmiştir” dedi.

Yine Merzifon Kaymakamı Dr. Ozan Balcı’nın her aşamasını takip ettiği Zeka Küpü Santranç Projesi’nin de yoğun bir katılımla gerçekleştiğini ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat, “İlçemiz öğrencilerinin satranca eğilimini anırmak üzere başlatılan proje kapsamında öğrencilere eğitimler verilerek, satranç turnuvaları düzenlenmiştir” dedi.

Z Kütüphanelerin Merzifon’da 12 okulda öğrencilerin hizmetine sunulduğunu söyleyen Yozgat, “Sayfalardan Gönlüme Esen Rüzgar okuma projesinin olumlu dışsal etkilerinden biri de ilçemize kazandırılan 12 Z Kütüphanenin faaliyete geçirilmesi olmuştur. İlçemizde var olan tüm okul kütüphanelerinde düzenlenecek etkinliklerle öğrencilerin gerek kişisel gelişimlerine olumlu katkılarda bulunmak, gerekse akademik başarılarını artırmak amacıyla aktif ve bilinçli kullanımını sağlamak amaçlanmaktadır” diye belirtti.

Sinemalar Genel Müdürlüğü’nden alınan destekle Merzifon’da daha önce hiç sinemaya gitme imkanı bulamamış öğrencilerin sinema ile tanıştığını belirten Yozgat, “Sinemalar Genel Müdürlüğünden alınan destekle ilçemizde daha önce sinemaya gitme imkanı yakalayamamış yaklaşık 1600 öğrencimize (köylerde yaşayan/dezavantajlı grup üyesi) seçilen filmler sinema salonunda izletilmiş, İlçe Halk Kütüphanemiz ve Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Z Kütüphanesi gezdirilmiş, öğrencilerimiz yemeğe götürülmüş ve hediye kitapların dağıtımdan ardından servislerle köylerine/evlerine gönderilmiştir” dedi.

Merzifon İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yozgat, Geleceğin Yıldızları projesinin anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeyinde başlatılan kitap okuma, okuduğunu anlatma ve restemeye yönelik olduğuğunu, Bir Işık Tut Projesi ile de ilçedeki Rehber Öğretmeni bulunmayan okullara yönelik rehberlik çalışmaları ve risk gruplarındaki öğrencilerin tespit edilerek, rehberlik çalışmalarının yürütülmesinin sağlandığını söyledi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV