banner17
28 Ocak 2023 Cumartesi

BULANA 20 BİN LİRA ÖDÜL VERECEK

“Yönlendirmek Doğru Değildir”

Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Mustafa Ölgün, “Okul Yöneticilerinin Yönlendirme Yapmasına İzin Verilmemelidir” dedi.

18 Ocak 2023 Çarşamba 08:08
Bu haber 84 kez okundu
“Yönlendirmek Doğru Değildir”

 Başkan Ölgün açıklamasında Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerin yanında olduklarını kaydetti.

Başkan Ölgün açıklamasının devamında ise: “Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), e-okul sistemi üzerinden 2023-2024 eğitim öğretim yılına ait seçmeli derslerin seçim işlemlerinin başladığını açıklamıştır. Yapılan duyuruya göre, ortaokullar ve liseler için seçmeli ders tercihleri 2-20 Ocak 2023 tarihleri arasında yapılacaktır. Seçmeli derslerin seçimi sürecinde ülke çapında çok sayıda okulda görev yapan eğitim yöneticilerinin özellikle dini içerikli derslerin seçilmesi için büyük çaba gösterdiği, öğrenci ve velileri yönlendirmeye çalıştığı bilinmektedir. Bu nedenle okullarda, seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde herhangi bir yönlendirme yapılmaması ve öğrencilerin özgür iradesiyle seçim yapabilmeleri sağlanmalıdır.

Öğretmen yokluğu gerekçe gösterilerek çok sayıda seçmeli dersin açılmaması, onun yerine dini içerikli derslerin seçilmesi için çok sayıda eğitim yöneticisinin adeta seferber olması kabul edilemez bir durumdur. Seçmeli ders tercihlerinde temel ölçütün öğrencinin ilgi ve yetenekleri olması gerekirken, her seferinde öğretmen durumu ve fiziki olanakların yetersizliği gerekçe gösterilerek öğrencileri sadece önceden belirlenmiş bazı derslere yönlendirmek doğru değildir. İfadelerine yer verdi.

VELİ VE ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Seçmeli dersler, öğrencilerin hayata hazırlanması, ilgi ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması açısından önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Ölgün: “Seçmeli derslerin okul programlarının ayrılmaz bir parçası olarak öğrencilerin gelişimlerine destek olması, ayrıca bilişsel (bilgi, beceri), duyuşsal (ilgi, tutum) ve sosyal gelişimlerine katkı sağlaması gerekmektedir. Bütün bu bilimsel gerçekleri göz ardı ederek, siyasal-ideolojik hedeflere göre hareket eden eğitim yöneticileri suç işlemiş olacaktır.

Seçmeli ders uygulamasının yıllardır, sınav odaklı eğitim sistemi nedeniyle ağırlıklı olarak matematik, İngilizce, spor etkinlikleri, bilim uygulamaları alanları ile dini içerikli derslerle sınırlı olmanın ötesine geçmemekte olduğunu söyleyen Başkan Ölgün: “Geçmişte yaşandığı gibi bazı derslerin öğrencilerimiz için ‘zorunlu seçmeli’ hale getirilmek istenmesi gibi uygulamaların yeniden yaşanmaması gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıllarda bazı okul yöneticileri, öğrenci ve velilere bilgilendirme yapmadan, onlar adına ders seçimi yapmış, sonrasında seçilen dersleri imzalamaları için velilere tebliğ etmiştir. Önümüzdeki dönem benzer uygulamaların yaşanması durumunda, velilerimizin Türkiye’nin 81 ilinde bulunan 105 Eğitim Sen şubesine başvurmaları halinde, sendikamız gerekli adımları atacaktır. Eğitim Sen Genel Merkezi, şubeleri ile birlikte seçmeli ders seçimi sürecini yakından takip etmektedir.

Geçmişte defalarca yapıldığı gibi veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri açıkça suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanındayız. Eğitim politikalarına ilişkin her konuda olduğu gibi, bu konuda da her türlü siyasal ve ideolojik yönlendirmenin karşısında duracağımız bilinmelidir.” diye konuştu.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV