banner17
22 Mart 2023 Çarşamba

MERZİFON TEK YÜREK

DEPREM BÖLGESİNDEKİ KAMU GÖREVLİLERİ İÇİN DÜZENLEME YAPILMASI GEREKİYOR

Türkiye Kamu-Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen yaptığı basın açıklamasında, deprem bölgesindeki kamu görevlileri için düzenleme yapılmasının gerektiğini söyledi.

16 Şubat 2023 Perşembe 08:53
Bu haber 211 kez okundu
DEPREM BÖLGESİNDEKİ KAMU GÖREVLİLERİ İÇİN DÜZENLEME YAPILMASI GEREKİYOR

 Dümen, konuya ilişkin yaptığı açıklamanın devamında; “Depremden etkilenen kamu çalışanlarının idari izinli sayılması ve kamu hizmetlerinin mobil araçlar ya da konteynerlerde güvenli bir biçimde sunulması için Cumhurbaşkanlığına başvurduk.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen illerimizdeki kamu görevlilerinin, birim amirleri tarafından mesaiye çağırıldığı bilgileri tarafımıza ulaşmaktadır. Elbette kamu hizmetlerinin devamlılığı esas olmalı, hiçbir vatandaşımız kamu hizmetlerinden mahrum kalmamalıdır.

Ancak deprem bölgesindeki illerimizde çok sayıda kamu görevlimiz de hayatını kaybetmiştir. Birçoğu, aile bireylerini yitirmiş ya da evleri zarar görmüştür. Enkaz altında kalan, yaralı, yakınlarını kaybetmiş, halen oturacak konutları olmadığı için bir kısmı araçlarında, bir kısmı başka yerlerdeki yakınlarının yanına yerleşmiş, köyüne veya memleketine dönmüş kamu çalışanı sayısı da oldukça fazladır. Depremden etkilenen bütün vatandaşlarımız gibi kamu çalışanlarımız ve aile bireyleri de deprem travması yaşamaktadır. Bu durumdaki kamu görevlilerinin hizmet sunmasına imkân ve ihtimal yoktur.

Kaldı ki, pek çok yerleşim yerinde kamu hizmet binaları da ya yıkılmış ya da çeşitli derecelerde hasar almış durumdadır. Bu arkadaşlarımızın kamu hizmeti sunmak için ne fiziki şartları, ne de ruhsal ve psikolojik durumları uygundur.

Bu bakımdan depremden doğrudan etkilenen kamu çalışanlarının idari izinli sayılarak bir süreliğine rehabilite edilmesi, bozulmuş hayat düzenlerini yeniden kurabilmeleri için kendilerine süre tanınması gerekmektedir.

Bölgedeki kamu hizmet binalarının hasarlı olmasından dolayı, birçok kamu görevlisi de haklı olarak hasarlı binalarda hizmet vermekten endişe etmektedir. Deprem bölgesinde hayatın normal akışına dönmesi için kamu hizmetlerinin ve ticari hayatın kesintisiz bir biçimde devamı da önemlidir. Bu durumda bölgede kamu hizmetlerinin hasar almış binalar yerine mobil olarak veya daha güvenli olan konteynerlerde sunulması yerinde olacak, görevine dönmekte çekincesi olan kamu çalışanları bakımından da tedirginlikleri gideren bir etki oluşturacaktır.

Bütün bu değerlendirmeler çerçevesinde bölgede depremden etkilenen kamu görevlilerinden isteyenlerin idari izinli sayılması, kamu hizmetlerinin mobil olarak sunulması ya da konteynerlerden sağlanması kamu hizmetlerinin devamlılığı konusunda, çalışanlarımızın fiziki imkânlarının artırılması ve ruhsal durumlarının gözetilmesi bakımından önemli bir adım olacaktır.

Yetkililerimizin kamu çalışanlarının bu durumunu göz önünde bulundurarak gerekli adımları atacağını ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV