banner17
11 Haziran 2023 Pazar

HAYDİ FUARA

DEMOKRAT PARTİ'DE 72.YIL COŞKUSU

Demokrat Parti Merzifon İlçe Başkanı Muzaffer Harputlu, partisinin kuruluşunun 72’nci yıldönümü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, “Türkiye’nin bir demokrasi tarihi varsa bu Demokrat Parti sayesindedir” dedi.

16 Mayıs 2022 Pazartesi 09:26
Bu haber 294 kez okundu
DEMOKRAT PARTİ'DE  72.YIL COŞKUSU

 DP Merzifon İlçe Başkanı Muzaffer Harputlu yaptığı açıklamada, “Bugün biz demokratlar için demokrasi bayramıdır” Bugün, Türk Demokrasi Tarihinin makus kaderini değiştiren, Tanzimat’tan beridir denenen lakin çeşitli sebeplerle vakıf olunamayan “demokrasiye geçiş” teşebbüslerinin başarılı olduğu, “bir devre son verilen ve başka bir devrin açıldığı” o müstesna günün 72. yılı; bugün biz demokratlar için “demokrasi bayramı.” 14 Mayıs 1950 Seçimlerinin, yani gerçek anlamda ilk serbest, müdahalesiz, hür ve sahiden çok partili seçimlerin gerçekleşmesinin, demokrasinin asli unsuru olan ve milli iradenin sığınağı sandıkların, asli vasfını yerine getirdiği seçimlerin üzerinden 72 sene geçti. 72 sene evvel, cumhuriyet rejiminin demokrasi ile gelişeceği ve tamama ereceği bilinci, cumhuriyetin temel dayanaklarından “hakimiyet-i milliye” ve “istiklal-i tamme” ilkesinin demokrasi ile varlık bulacağı inancı ile verilmiş büyük bir mücadelenin son merhalesi aşılmıştır. 1946 yılında “çok partili” yaşama geçilmiş olsa da devleti, partinin ilke ve amaçlarının icra organı addeden ve bu veçhile devlet kudreti ile milli iradeye ket vurmaya kalkan anlayış, “milletin namusu” bildiğimiz oyları açıktan kullandırmış, tasnifini ise gizliden yapmak sureti ile Türk Siyasi Tarihi’nin en büyük ve organize “seçim yolsuzluğu”nu gerçekleştirmiştir” dedi.

Harputlu, yaptığı basın açıklamasının devamında; “Görünürde “çok partili” fakat özünde “tek partili” bir sistemin bitişinin olduğu kadar, milli iradeye müdahalenin de –en azından uzunca bir süre- son bulmasına vesile olması hasebiyle, bugün bizler için kutludur. Yetmiş senelik zaman diliminde 14 Mayıs’ı bir büyük kazanım bilmiş, var olanın kıymetini arttırmak için uğraşmış hürriyetçi, demokrat anlayışa karşın, en kesif örneklerini son 20 yılda gördüğümüz şekilde var olanı dahi korumamış, aksine demokrasiyi kendisi ve iktidarı için tehlike görmüş olanlarla da karşılaştık. “Maalesef 72 yıl sonra, tek parti devleti yeniden zuhur etmiştir” Yetmiş iki sene önce kurumsal olarak partisinin yanına silahlı kuvvetleri koyup milli iradeyi tasnif etmeye kalkan anlayış, bugün partisinin yanına adli kuvvetleri koyanlarla sürmektedir. Yetmiş iki yıl önce demokrasi talep edenleri “öteki” ilan eden anlayış, bugün bu talebi yineleyenleri “hain” ilan edenlerle level dahi atlamıştır. Yetmiş iki yıl önce devleti partileştiren anlayış, bugün partiyi devletleştiren anlayışa eminiz ki şaşmış kalmıştır. Milletin iradesi yine ve fakat başka yöntemlerle etki altına alınmaya, tasnif edilmeye devam edilmektedir. Yetmiş iki yıl önce bugün yıkılmış “tek parti devleti” bugün “devletin tek partisi” şeklinde yeniden zuhur etmiştir.

Demokrasiler en ilkel manada azınlığın rızası ile çoğunluğun idaresidir. Özü itibariyle çoğunluğa saygıyı gözeten bir iradeyi temsil etmektedir. Ancak geldiğimiz noktada çoğunluğun yönetimi değil tahakkümü haline gelmiş, çoğunluk “sınıfsal” bir mahiyet kazanarak azınlığı ezmeye başlamıştır. “Sandıktan başka yöntemlere tevessül edilmeye başlandığını görüyoruz” Dahası “çoğunluk” elde edebilmek için sandıktan başka yöntemlere tevessül edilmeye başlanmış, “azınlık-çoğunluk” kavramı birbirine karışmıştır. Bunun tezahürü ise koalisyon olmadığı iddia edilen “ittifak” düzenlemesidir.

Maalesef son 20. yılda demokrasinin kazancı, bu anlayışın kazancı ile ters bir orantıya oturtulmuştur. Demokrasiyi salt sandığa, seçimlerin yapılabilir oluşuna indirgeyen bu anlayışı, adalet kavramında da mahkemelerin işler olmasını yeterli addetmektedir. “Bugün, tek parti+ YSK formülasyonunu kullanıyorlar” Yetmiş iki yıl evvel “tek parti+TSK” formülasyonu ile iktidar olan bir zihniyetin yerini, tek parti+YSK formülasyonu almıştır. Bunu en basit örneği İstanbul Seçimlerinin yenilenmesine dair YSK kararıdır. İki asırlık demokrasi mücadelesinde en bariz başarı olarak gösterebileceğimiz 14 Mayıs Seçimleri bizler için “demokrasi bayramı” olarak idrak edilmiştir. Ancak içinde bulunduğumuz vasat “bayram” addedilen günleri bayram gibi kutlamaya yetecek sebepleri de yok etmiştir. Çocukların haklarından edildiği, korunamadığı, layıkı ile muamele göremediği yerde “çocuk bayramı” kutlamak, işçilerin haklarının korunmadığı, iş cinayetleri ile hayatlarının elinden alındığı ve mesullerinin hakkı ile yargılanmadığı yerde “işçi bayramı” kutlamak, borçlu oldukları cumhuriyetle kavga eden “cumhuriyet kurumları”nın olduğu, cumhuriyet ile hesaplaşma peşine düşen kadroların iktidarda olduğu yerde “Cumhuriyet Bayramı” kutlamak nasıl bir çelişki ise demokrasinin istinat noktası olan sandığın bile güvenilirliğinin sorgulanır hale geldiği, demokratik hakların talebinin suç sayıldığı yerde “demokrasi bayramı” kutlamak da bir çelişkidir. Bu nedenle biz Demokratlar, 14 Mayıs 1950’yi demokrasinin “bayram” ettiği bir gün kabul etsek de bugün, 72 yıl sonra bir bayram coşkusu ile bugünü idrak edemiyoruz. Ancak bu mümtaz günü, o günkü mücadeleyi anarak idraklerimizi tazeliyor, 14 Mayısları bayram haline getirecek günlerin gelmesi için çalışmaya söz veriyor ve buna inanıyoruz. Bu vesile ile o kutlu günün kutlu isimlerine, 3. Cumhurbaşkanımız ve partimizin kurucusu Celal Bayar, Şehit Başbakanımız Adnan Menderes, şehit bakanlarımız Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı, kutlu bir mücadele ile cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmış diğer kutlu isimleri saygı ve rahmetle yad ediyor, bayram gibi kutlayacağımız 14 Mayısların yakın olduğuna inanarak milletimizi saygı ile selamlıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV