banner17
29 Mayıs 2022 Pazar

MERZİFON İÇİN ALINAN KISITLAMA KARARLARI

iktidar zam yapmaya doymuyor

CHP Merzifon ilçe başkanı Koparan; "Saray artık Ülkeyi yönetemiyor. Saray iktidarı zam yapmayadoymuyor. Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, yangının kundakçılarıvatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor.Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçişücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor"dedi.

09 Şubat 2022 Çarşamba 09:05
Bu haber 132 kez okundu
  iktidar zam yapmaya doymuyor

CHP Merzifon İlçe Başkanı Av. Hasan Koparan, yeni yılda yapılmaya başlayan ve halen devameden zamlara sessiz kalmadı. Başkan Koparan açıklamasında; "Hayat pahalılığı ile halkyoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş!Kaybeden kim? 84 milyon! Peki ya kazanan? Saray ve yandaşları!

Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile “Kademeli Zam, Kademeli Zulüm”politikasını uygulamaya koydu. Zam soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnafoldu.Saray iktidarı, elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeyeyüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi.Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrikbedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsıztarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı, faturalar 2 ila3 kat arası arttı."Kademeli Zam, Kademeli Zulüm" politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Bukez AKP Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovatsaat yerine 210kilovatsaate çıkarılacağını duyurdu.Cumhuriyet Halk Partisi “Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır” “Düşük kademe, en az 230kilovatsaat olmalıdır” diye defalarca uyarmıştır. Değişen hiçbir şey olmamıştır.Saray’ın “ben yaparım olur” zihniyetiyle ısrarlı basiretsiz yönetimi vatandaşlarımızın bütçesindeyeni gedikler açtı ve açmaktadır.Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte.

4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370lira oldu. Yani zam yine zam olarak kaldı!

Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor. Saray iktidarı tarife oyunlarıylkendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımızagönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak.Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz; “Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir veinsani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!”Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak aciluygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz.Genel Başkanımız Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara KışFonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır.Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir.

KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır.

Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahişzamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir.Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir.Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerjibuhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geridebırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız!" ifadelerine yer verdi.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV