banner17
26 Mayıs 2024 Pazar

MERZİFON'DA BİR TARİH YAZILDI

14 mayıs hayırlı olsun

YÜKSEL ERCAN

13 Mart 2023 Pazartesi 09:18
Bu haber 274 kez okundu
 14 mayıs hayırlı olsun
Seçime bilemediniz iki ay kaldı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cuma günü saat 14.00’de seçimin 14 mayıs 2023 pazar günü yapılacağını açıklamasından dakikalar sonra kararın resmi gazetede yayımlanması ile birlikte seçim süreci resmen başlamış oldu.
Arkasından kameralar karşısına çıkan YSK başkanının “Cumhurbaşkanlığı seçimi 14 mayısta tamamlanmazsa ikinci tur 28 mayıs Pazar günü yapılacak” söylemi ile bir noktada malumun ilanı hayata geçirildi.
Cuma günü mesai sonlanmadan önce başta aday olmak isteyen bürokratların en son hangi tarihe kadar istifa edeceği ile başlayan bir dizi açıklama aday olmak isteyenlerin nefes nefese kalmasına sebep oldu.
14 mayıs tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için şu aşamada Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu isimleri biliniyor bu iki isim dışında Cumhurbaşkanlığı adayı olmak isteyen siyasetçi yada siyasetçilerin toparlayacakları yüz bin imza ile sürece dahil olacağı biliniyor.
Aynı gün TBMM’de görev yapacak olan 600 milletvekili için yapılacak seçimde aday olmak isteyenler için son dakika da değişmez ise partiler aday listelerini 08 Nisan tarihinde YSK’ya teslim edecekler, YSK’da gerekli detaylı incelemeleri yaptıktan sonra 19 nisan tarihinde resmen aday listelerini ilan etmiş olacak.
Seçime katılacak olan siyasi partilerin herhangi birisinden milletvekili olmak isteyen bürokratların görevlerinden istifa edecekleri tarih, Bürokrat olmayan siyasetçilerin başvuru tarihleri de hafta başından itibaren netleşecek.
Son birkaç gündür bizi çok sayıda üst düzey bürokrat arıyor, arayan bürokratların nerede ise tamamı aday olmak istedikleri partinin ikamet ettikleri seçim merkezlerindeki oy oranını önce bize soruyor bizim verdiğimiz oy oranlarına inanmayanlar yada az bulanlar bizim telefonumuzu kapattıktan sonra muhtemelen kendilerine göre kanaat önderi gördükleri isimleri ile konuşarak bir nevi kamuoyu araştırması yapıyorlar.
Siyasi partilerin milletvekili adaylarını hangi usul ile belirleyecekleri de çok kısa bir süre içerisinde netleşecek, Normal şartlarda partilerin önemli bir kısmı kentin bulunduğu bir kapalı spor salonuna koydukları sandıklarda parti üyeleri ile yada il-ilçe delegeleri ile ön seçim yapmak istediklerini hemen her platformda seslendirip durdular.
Ancak bir taraftan meydana gelen deprem, bir taraftan 18 Haziran tarihinde yapılan seçim tarihinin öne alınması partilerin ön seçim yapma ihtimalini büyük oranda sekteye uğrattı.
Partiler buna rağmen elektronik ortamda adaylarını belirleyebilirler, Merkez yoklaması ile aday listelerini yapabilirler, yada sadece seçilmiş il delegasyonu ile aday belirleme yoluna gidebilirler yada en son ihtimal “Türkiye olağanüstü bir süreçten geçiyor” gerekçesi ile partilerin genel başkanları ve genel başkanların oluşturduğu seçim komisyonları bir odaya kapanıp milletvekili listelerini oluşturabilirler.
Tüm bu seçenekleri çok kısa biz zaman sonra yani önümüzdeki hafta başından hafta sonuna kadar olan zaman dilimi içinde öğrenebileceğiz, Sürecin hangi yol ile oluşturulacağı şu anda meçhul.
Tek gerçek seçimin artık 14 mayıs Pazar günü yapılacak olması.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV