banner17
13 Temmuz 2024 Cumartesi

MERZİFON'DA BİR TARİH YAZILDI

“Hocalı’da Yaşanan Vahşeti Unutmadık, Unutmayacağız”

Eğitim Bir Sen Amasya Şube başkanı Kerem Camcı: “Hocalı unutulmaz, zulüm asla payidar olamaz” dedi.

28 Şubat 2023 Salı 08:37
Bu haber 348 kez okundu
“Hocalı’da Yaşanan Vahşeti Unutmadık, Unutmayacağız”

 Gözü dönmüş, vicdanları kararmış Ermeni çeteleri, 31 yıl önce, Karabağ’ın Hocalı kasabasında yaşlı, genç, kadın, çocuk demeden yüzlerce masum sivili katletti. 26 Şubat 1992’de Hocalı’da yaşanan vahşeti unutmadık, unutmayacağız diyen Başkan Camcı yaptığı açıklamada: “Saldırılarda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere, 613 Azerbaycanlı kardeşimiz hunharca, vahşice öldürülmüş; 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulmuş, bin 275 kişi esir alınmış, bunların 150’sinin akıbetine dair bugüne kadar hâlâ bir haber alınamamıştır. Katliamda sadece insanlar öldürülmemiş, başta tarihî camii, mescit ve medreseler olmak üzere, bütün kültür eserleri, tarihî doku da yıkılmış veya tahrip edilmiştir. Tarihe kara bir leke olarak geçen o gecede, maddi ve manevi varlıklarıyla insanlık katledilmiştir.

Yaptıkları hak ihlalleri, işgal, yağma ve katliamları ödüllendirilen Ermeniler, daha şımarık sorumsuzlukla yeni işgallere, taarruz ve tecavüze başlaması üzerine 44 gün süren Karabağ’ı özgürleştirme harekâtında ağır bir yenilgiye uğradı. Sadece güce dayanarak bir hak ihdas edeceklerini sananlar, hakkın gücü karşısında perişan, zelil ve darmadağın oldular. Eşsiz zulümlerle hâkim olacaklarını sananlar, akıttıkları kanda boğuldular. Hiçbir mağduriyetin sonsuz, hiçbir acının sürekli olmayacağı, hiçbir zulmün cezasız kalmayacağı ilahi hakikatini mazlumlar da zalimler de bu dünyada da anladılar. Hocalı katliamı ve Karabağ zaferinden sonra anlaşılan tarihî ve beşeri bir hakikat de, maruz kaldığımız zulmün unutulmaması ve zulmün ancak cesur ve örgütlü adaletle ortadan kaldırılacağıdır.

‘Tek millet, iki devlet’ olmanın tarihî şuuru, medeni yaklaşımı ve kardeşlik hukukuyla Türkiye ve Azerbaycan, birbirinin kalkınması ve güvenliği için bir vücudun uzuvları mesabesinde hayati önemdedir. Ortak acılarımız, amaçlarımız, sevinçlerimiz vardır. Buna ilaveten kin ve nefret duyguları ile ötekini yok ederek var olma anlamsız tutumu yerine, medeni ilişkiler ve yardımlaşmalarla birlikte var olmanın yolunu aramak en insani ve mantıklı olanıdır “şeklinde konuştu.

Başkan Camcı açıklamasının devamında: “Eğitim-Bir-Sen olarak, her türden ve her ölçekten insan hakları ihlallerinin, işgallerin, katliamların hep karşısında olduk, olacağız. Özellikle Hocalı katliamına maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin adalet talebine dayalı haklı davalarını her zaman, her platformda gündemde tuttuk, savunduk. Her şeye ve bütün olup bitenlere rağmen adil, insani, medeni ve hayati olanı canlı kılmanın, bölgedeki her milletin, her ülkenin yararına olacağına inanıyoruz.

Bundan böyle dünyanın hiçbir yerinin ve zamanının hak gasbı, kan ve gözyaşıyla, savaşla, terörle, sürgünle, soykırımla, katliamla, şiddetle anılmamasını temenni ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV