banner17
23 Eylül 2023 Cumartesi

Saka'dan Cumhur İttifakına Tam Destek

GERÇEKLE YÜZLEŞMEK

Elif Kılıç

25 Mart 2023 Cumartesi 09:01
Bu haber 550 kez okundu
 GERÇEKLE YÜZLEŞMEK
“Cehaletimizin göstergesi, kadere, şanssızlığa, talihsizliğe olan inancımız ölçüsündedir.”
Gerçek insanı özgürleştirir. Çünkü gerçekleri görmek ve kabul etmek, bize onları değiştirme gücünü de verir. Kabul bu gücü içinde barındırır. Ama insanların çoğu gerçeklere inanmamayı tercih ediyor. Gerçeklerle yüzleşme cesaretini göstermek yerine, gerçekleri  inkâr ederek özgürlüğünü de feda etmeyi seçiyor.
Gerçeklerden korkuyoruz çünkü değişimden korkuyoruz.  Çünkü bilinmeyenden korkuyoruz. Bildiğimiz alışık olduğumuz düzen bize ne kadar acı verirse versin tanıdık geliyor. Ne kadar acı çekersek çekelim, mutsuz olursak olalım, yine de bildiğimiz “tanıdık koşullar” altında yaşamak,  bilmediğimiz “yeni koşullara” adapte olma sürecinden daha kolay, daha risksiz, daha güvenli geliyor. 
Charles Bukowski nin  dediği gibi “Bazı gerc¸eklerle yu¨zles¸mek, can acıtsa da, hayatınızı ipten alır”. Kendimizle yu¨zles¸mek hayatımızdaki beyazlıgˆın dıs¸ındaki karanlık tarafı aydınlatmak ic¸in go¨sterdigˆimiz c¸abadır. Karanlıgˆı aydınlatmak so¨ylenildigˆi kadar kolay degˆildir, kimse kolay kolay karanlık tarafı go¨rmek istemez. Karanlıgˆa bakmamak daha keyiflidir karanlıgˆı aydınlatmak ise emek ve c¸aba gerektirir, acı vericidir. Ama aydınlanan karanlık, Bukowski’nin de dedigˆi gibi hayatımızı ipten alır. Bir cambaz gibi ipte denge durmaya c¸alıs¸mak aslında daha tehlikelidir ve acı c¸ektirir. Yu¨zles¸mek ise dengede durmaktan yorulmus¸ sizi sagˆlam adımlara go¨tu¨recektir.
İnsanın kendisinde oluşan hataları görmezden gelmemesi, acı da verse, onlarla yüzleşmesi gerekir. Eğer bu hatalarını fark ettiği halde kendisiyle yüzleşmeyi göze almazsa, ya kendini lanetleyecek ya da görmezden gelip hayatına mutsuz olarak devam edecektir.
Hatalarını kabullenmeyip, kendisiyle yüzleşmeyince kendini lanetleme yolunu seçerse, bu seçim, kendisi için olumsuzlukların orta çıkmasına sebep olacak ve sorumluluklarını görmesini engelleyecektir. Ülke olarak yaşadığımız sıkıntılardan ders almamız dileğiyle…
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV