banner17
28 Ocak 2023 Cumartesi

BULANA 20 BİN LİRA ÖDÜL VERECEK

“20 Yanvar’ı Unutmayacağız”

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, 20 Yanvar Katliamı ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

24 Ocak 2023 Salı 08:32
Bu haber 56 kez okundu
“20 Yanvar’ı Unutmayacağız”

 Başkan Terzi: “Türk Dünyasının kalbinde derin bir yara olan kanlı 20 Yanvar Katliamı’nın üzerinden 33 yıl geçti fakat bu insanlık dışı katliamın hafızalarda bıraktığı derin iz silinmedi.

 Azerbaycan Türklerinin aziz vatanlarını parçalatmamak için yaptıkları bağımsızlık haykırışına karşı 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Ermenistan’ın kışkırtması üzerine Sovyetler Birliği askerlerinin Bakü sokaklarında yürüyüş yapan savunmasız sivil halka karşı gerçekleştirdiği kanlı müdahale tarihe 20 Yanvar Katliamı adıyla kara bir leke olarak geçmişti. Yakın tarihin en büyük insanlık suçu, katliamı ve soykırımı olan bu kanlı günde çocuk, yaşlı, kadın denilmeden 147 Azerbaycan Türkü katledilmişti.

Azerbaycan Türklüğünün bu kara günü onun aydınlık yarınlara yol almasının muştusu olmuştu. Tüm dünyanın önünde kendi öz vatanlarında böylesi büyük bir zulme uğrayan Azerbaycan Türkleri gerçekleşen bu kanlı katliamın karşısında yeniden dirilmiş, direnişe geçmiş, Türk topraklarında geçişe izin vermemişti. O gün Azerbaycan Türklüğü Sovyetler Birliği’ne ve tüm milletlere güç kullanarak Türk’ün kadim topraklarının ele geçirilemeyeceğini göstermişti.”dedi.

“Karabağ Zaferi yaşanılan tüm bu acıları bir nebze olsun dindirmiştir”

20 Yanvar Katliamı, Azerbaycan’ın bağımsızlık hareketinde, Azerbaycan’ın bağımsız bir devlet olma sürecinde önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Başkan Terzi: “Azerbaycan Türklüğünü hedef alan Sovyet ordusu o gün yakılan bağımsızlık ateşini daha da alevlendirmiştir. Azerbaycan’ın bağımsızlığına giden yolu açan 20 Ocak 1990 günü yaşananlar Türk dünyasının gözbebeği, dost ve kardeş ülke bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. Toprakları işgal edilen Azerbaycan Türkleri makûs talihlerini değiştirmek için Sovyet işgaline başkaldırmış, işgalden topraklarını kurtarmış, başlattığı bağımsızlık hareketiyle tüm Türk Dünyasına da örnek olmuştur. Bakü’de o gün yakılan kutlu bağımsızlık ateşi daim olmuş, Azerbaycan hür ve bağımsız bir devlet olarak varlığını devam ettirmiştir. Kardeş ülkemiz Azerbaycan’da son dönemlerde yaşanılan güzel gelişmeler, Karabağ Zaferi yaşanılan tüm bu acıları bir nebze olsun dindirmiştir.

33. yıldönümünde 20 Yanvar Katliamı’nda kaybettiğimiz, Azerbaycan’ın hür ve bağımsız bir ülke olması yolunda şehit düşen soydaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum. Azerbaycan Türklüğünün bu elim acısını acımız olarak görüyor sızısını derinden paylaşıyorum. Allah’tan bir daha böyle acılar yaşatmaması için dua ediyor ve şanlı Azerbaycan’a kadim topraklarında hür ve müreffeh yarınlara diliyorum…” diye konuştu.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV