banner17
06 Mayıs 2021 Perşembe

MERZİFON İÇİN ALINAN KISITLAMA KARARLARI

29 YILDA 2,5 MİLYAR TL KAYIP

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu; "Amasya pancar ekicileri kooperatifinin, Amasya şeker fabrikası ve diğer iştiraklerinden 29 yılda ki kaybı, yaklaşık 2.5 milyar TL olarak hesaplandı"dedi.

12 Kasım 2020 Perşembe 09:52
Bu haber 6646 kez okundu
  29 YILDA 2,5 MİLYAR TL KAYIP

Gazetemizi ziyaretinde açıklamalarda bulunan Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu; "Amasya pancar ekicileri kooperatifi  1991 yılında deposunda 80 bin ton şeker ve kasasında bugünki para ile yaklaşık 50 milyon TL ile özelleştirilmiştir. . son 29 yılda, sadece satmayı çare olarak gören yönetimler,maliyetlerinin kat kat üstünde yapılan arıtma tesisi ve meydan tesisi ile calışmayan rüzgar gülü, kuru küspe tesisi, ambar kaplama vb. gibi kasıtlı  yanlış yatırımlarla kuruma ciddi zararlar vermişlerdir.

Ayrıca faiş fiyata yapılan ve yıkılan rüzgar gülü davası, usulsüz pancar alımı davası , 1700 ton kayıp şeker davası ve 52 bin ton yaş küspe yolsuzluğu davası  amasya 2. ağır ceza mahkemesinde davası devam etmektedir. 

1999 yılında dokuz ay boyunca işcisine maaşlarını bile ödeyemeyen, pancar bedeli ile pancar nakliye ücretlerini ödemeyecek durumda ki fabrika,  batma noktasına gelmiştir. Aynı yıl 25 trilyon tl   bugünki karşılığı olarak yaklaşık 350 milyon tl   hazine desteği sağlanarak  fabrika batmaktan   kurtarılmıştır.

2011 yılında ise fabrika tekrar batma noktasına getirilmiştir. o gün ki rakamlar ile 90 milyon TL bankalara yüksek faizle borçlandırılan fabrikanın,yüksek faizleri silinerek kalan borcları yapılandırılarak tekrar kurtarılmıştır.

1991 yılından itibaren şeker bank hissesi, pancar motor hissesi,  il ve ilçelerde ki yüzlerce dekar kıymetli arsalar, panet A. Ş nin tesis ve 80 dekar arsası satılmıştır.

Bununla kalmamış fabrikamız kendi sahasından kendi çiftçisinden  kotasını tamamlayamaz  hale gelmiştir.   Aynı tarihte özelleşen Konya ve Kayseri şeker fabrikaları ise ülkemizin şeker sektöründe etkin ve  söz sahibi hale gelmiştir.

En son  2020 yılında ise  vezirköprü ve ladik ilçelerinde ki kıymetli tüm arsa ve binaları mahkeme tarafından atanan şuan ki yönetim olan kayyım tarafından   satılmıştır. Aynı kayyım döneminde spk ya verilen kendi beyanlarına göre   2018 yılında 14 milyon 973 bin 636 TL, ,2019 yılında ise 34 milyon 746 bin 784 TL zarar açıklamıştır..Şu anki kayyım fabrijanın sermayesinden fazla zarar ettirmiştir.

Önümüzde ki günlerde yapılması planlanan Amasya Pancar ekicileri kooperatifinin seçimli genel kurulunda aday olacağını acıklayan dört adaydan üç tanesi son 29 yılda  farklı zamanlarda belirli sürelerle ayrı ayrı kooperatifte görev yapmışlardır.  ziraat mühendisi Oğuz kavuncıoğlu yapılacak seçimlerde ilk defa adaylığını açıklamıştır,  Seçilirse kooperatif ilk defa bir ziraat mühendisi tarafından yönetilecektir"dedi.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV