banner17
09 Şubat 2023 Perşembe

MERZİFON TEK YÜREK

AMASYA İLK ÜÇTE

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan Evlilik Öncesi Eğitim Programı Amasya’da yoğun ilgi gördü.

10 Ocak 2023 Salı 08:57
Bu haber 89 kez okundu
AMASYA İLK ÜÇTE

  Evlilik Öncesi Eğitimin ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla paydaş kurum ve kuruluşlarla iş birliğinde eğitimler gerçekleştirilmeye devam ediyor. Amasya’da uygulamaya geçen Evlilik Öncesi Eğitim Programına katılım oldukça yoğun oldu. Yurt genelinde eğitime katılım açısından Amasya 2. Sırada yerini aldı. Program kapsamında verilen eğitimlerde nüfusa oranla birinci sırada Karabük, ikinci sırada Amasya, üçüncü sırada Isparta yer aldı.

Amasya’da  Yanık “Evlilik Öncesi Eğitim Programına 2300 kişi katıldı. İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile yapılan program 2022 Yılının ilk 3 ayında pandemi nedeniyle yapılamadı. 2022 yılının son 9 ayında ise “Evlilik Öncesi Eğitim Programına 2300 kişi katıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, evlilik çağına gelmiş gençlere aile olmanın, yuva kurmanın sorumluluklarını aktarmak amacıyla ülke genelinde eğitim ve farkındalık çalışmaları yürüttüklerini belirterek, “Alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından verilen Evlilik Öncesi Eğitim Programımıza 2013 yılından bu yana 1.5 milyon vatandaşımız katıldı” dedi.

Ailenin bir çocuğun en güvenli alanı olduğunu vurgulayan Bakan Derya Yanık, bu alanın sağlam temeller üzerine inşa edilmesi için ebeveynlerin anne-baba olmadan önce iyi birer eş olmayı öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Bakan Yanık, 2013 yılında başlattıkları Evlilik Öncesi Eğitim Programının hedefinin gençlerin uzun ömürlü ve sağlıklı evlilikler tesis etmelerine katkı sunmak olduğuna dikkat çekerek, “Evlilik Öncesi Eğitim Programımız ile gençlerimizin evlilik ve aile hayatını bir bütün olarak görebilmelerini, birbirleriyle doğru iletişim kurabilmeleri için gereken temel becerileri kazanmalarını sağlıyoruz” diye konuştu.

Evlilik Öncesi Eğitimin ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla paydaş kurum ve kuruluşlarla iş birliğinde eğitimler gerçekleştirilirken; Jandarma Genel Komutanlığında rütbeli personele ve Genel Kurmay Başkanlığı bünyesinde görevli psikolog ve psikolojik danışmanlara da eğitici eğitimi verildi.

Evlilik Öncesi Eğitim Programı 4 Kitaptan Oluşuyor

Evlilik Öncesi Eğitim Programı, biri “Eğitici El Kitabı” olmak üzere “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri” “Aile Hukuku” “Evlilik ve Sağlık” başlıklarını içeren toplam 4 kitaptan oluşuyor.

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV