banner17
28 Ocak 2023 Cumartesi

BULANA 20 BİN LİRA ÖDÜL VERECEK

Belediye Amasya’yı Elma Ağaçlarıyla Donatıyor

Amasya Belediyesi, şehri meyve ağaçlarıyla donatmak üzere çalışma başlattı. Bu kapsamda Şehrimizin simgesi olan misket elmanın yaygınlaştırılması amacı ile, kent genelinde 110 adet bodur misket elma fidanı dikimi gerçekleştirildi.

17 Ocak 2023 Salı 08:04
Bu haber 72 kez okundu
  Belediye Amasya’yı Elma Ağaçlarıyla Donatıyor

Misket elmasının yaygınlaştırılması amaçlanırken kent merkezinde bulunan parklara kısa süre içinde meyve verecek bodur misket elması fidanları dikiyor.Özellikle genç nesillerin meyve ağaçlarını tanımalarını sağlamak, unutulmuş tarım kültürünü yeniden canlandırmak amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde parklarda misket elması ağaçları büyüyecek. Bütün mahallede bulunan parklar olmak üzere toplamda 110 adet bodur misket elması fidanı dikimi yapılıyor. Büyük olarak dikilen bodur misket elması fidanları, 1 yılda ilk meyvelerini verecek.Elma ağaçlarının dikimine Ataşehir’de bulunan Ahmet Çekin Yaşam Parkında başlandı. Belediyenin fidanlığından getirilen 110 adet bodur misket elması fidanı ekipler tarafından parkta belirlenen yerlere dikilerek dipleri de özel toprak karışımıyla kapladı. Çevre halkı, parkta diğer ağaçların arasında artık Amasya’ya has kokulu misket elma, ağaçlarının da büyümesini görecek.

Belediye olarak Amasya’yı elma ağlarıyla donatacaklarını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Sarı; “Amasya denilince akla ilk gelen Amasya Elması yani misket elmasıdır.Coğrafi işaretli ürünümüz olan misket elma hoş kokusu, ince kabuğu, bir tarafı kırmızı ve diğer tarafı yeşil olmasıyla tüm dünyaya nam salan bir meyvemiz.  Bizlerde belediye olarak Amasya’mıza has olan misket elmasını şehrimizin dört bir yanında meyve ağaçları ile donatmak için çalışma başlattık. Bu kapsamda da ise şehrimizde bulunan parklarımıza 110 adet bodur misket elması fidanı dikimi sağladık. Amacımız genç nesillerimiz şehrimize has olan misket elmamızı tanısın bilsin ve meyve verdiği zamanda dalından kopartıp yesin istedik. Ekiplerimiz tarafından dikilen bodur misket elması en kısa sürede meyvesini verecek ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız mahalle sakinlerimiz dalından Amasya misket elmamızı kopartıp yiyecek. Misket elmasının yaygınlaştırılmasını amaçladığımız şehrimizde bulunan bütün parklara kısa süre içinde elma ağaçları ile donatacağız’ dedi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV