19 Şubat 2020 Çarşamba

AK PARTİLİ DİKMEN; "TADIMIZ KAÇTI" !

BİR İLKE DAHA İMZA ATTI

Merkezi Merzifon'da bulunan Damızlık Birliği bünyesinde Karadeniz bölgesinin de ihtiyaçlarını karşılayabilir bir kaba yem merkezi oluşturuldu.

19 Şubat 2019 Salı 09:08
Bu haber 564 kez okundu
BİR İLKE DAHA İMZA ATTI
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Birlik başkanı Güner Arslan; "Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Amasya bölgesinde tarımsal alanlarda özellikle sulanabilir arazilerde ülkemiz hayvancılığının en büyük sorunu olan kaba yem bitkilerinin çözümünü ve çalışmalarını hızlandırdı aynı zamanda Karadeniz bölgesinin de ihtiyaçlarını karşılayabilir bir kaba yem merkezi oluşturuldu.

Kaba yem sorununu çözerek üyelerimizin girdilerini azaltmayı, karlılığını artırmayı ve zengin tarımsal arazilerde özellikle sulanabilir alanlarda bölgenin cazibe merkezi olmasını amaçlamaktadır.

Yonca, Korunga ve Reygras tohumları bölge üreticilerimize ve birlik üyelerimize ekimlerini kolaylaştırmak amacıyla yeni tohumlar ve çeşitler sunarak üreticilerimizin taleplerini karşılamaktadır.

Korunga Bitkisi:

Korunga bitkisi yaklaşık 80-100 türü bulunan, çok yıllık ve anavatanı Asya ve Avrupa olan baklagil yem bitkisidir. Asya ve Avrupa'da geniş bir coğrafyada yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde yetişen yabani türleri bulunmaktadır. 5-6 yıl hiç bozulmadan aynı tarladan ot alınabilir. Yatmaya dayanıklı ve hiç bir bitkinin yetişmediği verimsiz, taşlık, meyilli araziler korunga ekerek değerlendirilebilir. Hayvanlarda hazmı olumsuz etkileyen lignin maddesi korungada yoncadan daha az oranda bulunmaktadır. Korunga otu yaklaşık %20-25 oranında ham protein içerir. Korunga bitkisi hakkında daha fazla bilgi için sayfamızda bulunan Yem Bitkileri başlığını inceleyebilirsiniz.

Yonca Bitkisi:

Yem bitkilerinin en önemlilerinden biri olan yoncanın yem değeri de oldukça yüksektir. Bu nedenle yonca, dünyada en çok yetiştirilen yem bitkileri arasındadır. Yonca protein, kalsiyum ve diğer mineraller ile B, C, D, E ve K vitamini açısından zengindir. Yonca, çok yıllık, yeşil ve kuru ot olarak kullanılabilen, çiçek veren bir baklagil yem bitkisidir. Ot verimi yüksektir ve bölgelere göre değişmekle beraber bir yılda 3-8 arası biçim alınabilmektedir. Yonca bitkisi hakkında daha fazla bilgi için sayfamızda bulunan Yem Bitkileri başlığını inceleyebilirsiniz.

Reygras Bitkisi:

Reygras otu, hızlı gelişen yıl içerisinde çok sayıda biçim verebilen tek yıllık uzun boylu bir buğdaygil yem bitkisidir. Kışları ılıman geçen bölgelerde tek yıllık baklagil ve buğdaygil yem bitkileri ile karışım halinde yetiştirilir. Karışımdan elde edilen ot otlatılabileceği gibi biçilerek de değerlendirilebilir. Bitki bol yaprak oluşturur ve yapraklar parlak koyu yeşil renklidir. Hızlı gelişmesi, bol ot elde edilebilmesi, sulu şartlarda gübreye olumlu sonuçlar vermesi, tek yıllık olması ve ekim nöbetine girebilmesi gibi özellikleri ile öne çıkan bir buğdaygil yem bitkisidir. Reygras bitkisi hakkında daha fazla bilgi için sayfamızda bulunan Yem Bitkileri başlığını inceleyebilirsiniz"dedi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon Belediye başkanı olarak kimi görmek istersiniz

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV