banner17
06 Aralık 2022 Salı

BAŞKANDAN TARİHİ İMZA

EKİP SAHAYA İNİYOR

Üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olan Karbon ayak izinin Merzifon'da tesbiti için anket ekibi bugün ev ziyaretlerine start verecek

27 Nisan 2022 Çarşamba 08:56
Bu haber 450 kez okundu
EKİP SAHAYA  İNİYOR

 Konu ile ilgili anket ekibi ile toplantı yapan Merzifon belediye başkanı Alp Kargı toplantı sonrasında yaptığı açıklamada;"Türkiye'de öncü projelerden biri olacak Karbon Ayak İzi Projemiz ile ilgili olarak hanehalkına yönelik bir anket çalışması yürütmek için çalışma ekibimiz ile bir araya geldik. Yarından itibaren sahada olarak, bu projenin titizlikle yürütülmesi için çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bu çalışmada kaynakları etkin kullanmak ve karbon ayak izimizi azaltmanın ciddiyeti ile bütün verileri dijital ortamda toplayıp, kağıt ve kalem kullanmayarak projeyi ne kadar önemsediğimizi de göstereceğiz"dedi.Karbon ayak izi ile ilgili b,ilgilendirmede yapan Başkan Kargı; "  Karbon ayak izi üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçütüdür. Artan sera gazları, yağış rejimlerinin bozulması ve çevre kirliliğinin artması bizlere açık bir şekilde Merzifon’da da “iklim krizi” ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Bu duruma engel olabilmek, etkileri azaltabilmek ve gelecek nesillere yaşanabilir, temiz ve bereketli bir Merzifon bırakmak için bugünden bazı tedbirler almamız gerekiyor. Gün içerisinde yaptıklarımızı bir düşünelim. Çay sıcak kalsın diye ocağı kaç saat açık tutuyoruz? Duşta suyu gereksiz yere kaç dakika açıkta bırakıyoruz? Peki, ısınma masraflarından yarı yarıya tasarruf etmek için kaçımızın evinde ısı yalıtımı var? Evimizde şu anda kullanmadığımız ancak açık olan kaç elektronik eşya var?Kaynaklarımız sonsuz değil! Enerjimizin ¾’ünü ithal ediyoruz, doğal kaynakları bilinçsizce tüketiyoruz ve iklim değişikliğine yol açıyoruz.

Karbon Ayak İzi Projemiz ile yılsonunda yol haritamızı belirleyecek ve bu ölçümleri yapan Türkiye’deki öncü belediyelerden birisi olacağız. 2030 yılına geldiğimizde Merzifon’umuzda karbon salınımını belirli bir seviyeye indirmek ve 2050 yılında “sıfır karbon” olma yolunda ciddi adımlar atmak için bugünden planlamamızı yapıyoruz"dedi.

 

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV