banner17
22 Haziran 2024 Cumartesi

MERZİFON'DA BİR TARİH YAZILDI

Krizin Faturasını Krizi Yaratanlar Ödesin!

Merzifon Demokrasi Platformu bileşenleri; "Seçimler bitti, iktidarın hazırda beklettiği ekonomik saldırı dalgası başladı! Ardı arkası kesilmeyen zam işçileri, emekçileri, emeklileri, kadınları canından bezdirdi. Ülkemizde insanca yaşamak bir yana hayatta kalmak bile her gün zorlaşıyor.Geçinemiyoruz, İnsanca Yaşamak İstiyoruz! Zamlar Geri Alınsın!"diyerek hükümete ses yükseltti.

09 Ağustos 2023 Çarşamba 07:29
Bu haber 950 kez okundu
Krizin Faturasını Krizi Yaratanlar Ödesin!

 Merzifon Demokrasi Platformu bileşenleri Merzifon Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde tepkilerini dile getiren basın açıklaması yaptı. Yapılan Basın Açıklamasında; "IMF reçetelerinden de beter bir programla bir kez daha ezilenlerin, yoksulların ceplerine göz dikiliyor.“Mali disiplin”, “bütçe açığını azaltma”, “vergiyi tabana yayma” gibi adlar altında torba yasalarla vergi yükü işçilerin, emekçilerin, emeklilerin omuzlarına yıkılıyor.

İktidarın soyup soğana çevirdiği hazineyi doldurmak adına uygulanan politika bizleri, işçileri, emekçileri, kamu emekçilerini, mühendisleri, mimarları, hekimleri, avukatları, aydınları, akademisyenleri, sanatçıları, gençleri, kadınları, emeklileri, emekli dahi olamayanları ezdikçe eziyor, emeğimizi her gün biraz daha değersizleştiriyor.

YAPILAN ZAMLAR GERİ ALINSIN

Halk işsizlikle, açlıkla, yoksullukla, artan borçlarla mücadele ederken AKP iktidarı hâlâ bir avuç patrona ve yandaş zümreye yeni ayrıcalıklar tanıyor, muafiyetler getiriyor. Bu nedenle nüfusun yüzde 1’ini oluşturan ama ulusal servetin yüzde 54’ünü elinde tutan dolar milyarderleri büyüdükçe büyüyor.

Ücretlerimizin belirlenmesinde temel alınan ekonomik veriler TÜİK eliyle düşük gösterilirken vergi ve harçlar astronomik düzeyde artırılıyor. Emeği ile geçinen bizlerin maaşlarından peşinen gelir vergisi kesilirken tüketirken de ayrıca vergi vermek zorunda bırakılıyoruz.

Bizler zam sağanağı altında inim inim inlerken tek sesli medyanın propagandasıyla yaşananların zorunluluktan kaynaklandığı, zamlarla ekonominin toparlanacağı, enflasyonun frenleneceği yalanı dolaşıma sokuluyor!

İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ

Sermaye düzeni ve AKP hükümeti sadece yaptığı zamlar ile değil doğamızı katlederek de yaşam alanlarımıza saldırıyor. Hemen yanı başımızda Taşova Çambükü köyü arazisine Organize Sanayi bölgesi yapmak için köy halkının ekili arazisini kepçelerle, dozerlerle yerle bir edenler, ekili ağaçları sökenler bu günde Muğla’da AKBELEN’de kömür temini için

orman katliamı yapıyor. LİMAK holding ve IC holding ortaklığı olan YK Enerji şirketi kendisini ait Yeni köy ve Kemer Köy termik santrallerine düşük maliyetli kömür temini için binlerce canlıya ev olan armanı devletin kolluk gücü eşliğinde yok ediyor.

Dün nasıl Çambükü köylüleri Kuvayi Milliye ruhuyla topraklarını savundular ve kazandılarsa bu günde AKBELEN halkı ve çevre dostları sermayenin kar hırsına karşı ağaçlarını ve doğasını savunacak ve mutlaka kazanacak.

Gerçeği haykırmaya çalışan çığlıklar baskı, şiddet ile; özgür basın ise sansür ve zor ile bastırılmak isteniyor.

Öte yandan toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan, ayrımcı ve cinsiyetçi uygulamalarla kadın emekçiler işsiz bırakılırken, çalışmaya devam inadı baskı, taciz ve mobbing ile her geçen gün artarak kırılmaya çalışılıyor.

Halkın ezici çoğunluğunu yoksulluğa, açlığa, işsizliğe, borçluluğa ve güvencesizliğe mahkûm eden bu politikalar sadece bizlerin değil Türkiye’nin sırtında bir yüktür.

Bu yükü taşımaya mecalimiz kalmadı!

AKP ELİNİ CEBİMİZDEN ÇEK

Yoksullukta, sefalette eşitlenmek değil hak ettiğimiz refahta birleşmek istiyoruz.

· Başta temel tüketim maddeleri olmak üzere yapılan zamlar geri alınmalıdır!

· Temel ücretler yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmalı, en düşük emekli maaşı Temmuz 2023 itibariyle net 15 bin TL’ye çıkarılmalıdır.

· Ücretler toplu sözleşmelerle belirlenmeli, her üç ayda bir yoksulluk sınırında yaşanan artışa göre güncellenmeli, üzerine her çeyrekte yaşanan büyüme rakamları refah payı olarak eklenmelidir.

· Yüksek enflasyon döneminde asgari ücret de yılda dört kez belirlenmelidir.

· Vergide adalet sağlanmalı, az kazanandan az, çok kazandan çok verginin alındığı, artan oranlı servet vergisinin uygulandığı bir vergi düzeni getirilmelidir.

· Sendikalaşma ve grevli gerçek toplu iş sözleşmesi önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

· Bizlere her geçen gün daha fazla yoksulluk, sefalet, güvencesizlik dayatılan bu pespaye sistemi değiştirmek ve dönüştürmek elimizde!

· Daha fazla bedel ödemek istemiyorsanız; sendikalı sendikasız, çalışan-emekli, gelin hep birlikte haklarımız için omuz omuza verelim. Üretimden gelen gücümüzle haklarımıza sahip çıkalım"ifadelerine yer verildi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV