banner17
18 Ağustos 2022 Perşembe

MERZİFON İÇİN ALINAN KISITLAMA KARARLARI

Legen İle Başlayan İmalat FABRİKAYA DÖNÜŞTÜ

Merzifon'da Bakır legen ile kuşburnu marmelatı üretimine başlayan Öncüller, Organize Sanayi Bölgesinde 110 kişiye iş imkanı sunan fabrikasının açılışını yaptı.

18 Ağustos 2021 Çarşamba 10:31
Bu haber 241 kez okundu
Legen İle Başlayan İmalat  FABRİKAYA DÖNÜŞTÜ

 Merzifon ve Ülke ekonomisine büyük katkı sunacak olan Öncüller Gıda fabrikasının açılışına Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ak Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı , Hacıköy Belediye başkanı Zehra Özyol ve kurum müdürleri katıldı.

Amasya İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Muhammed Emin Aydın ile Fabrika Sahibi Erol Öncül, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından finanse edilen hibe desteği ile tesisin özelliklerine ilişkin bilgiler aktardı. Daha sonra konuşan Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Amasya Milletvekilleri Hasan Çilez ve Mustafa Tuncer İlimiz ekonomisine katma değer sağlayacak olan fabrikanın Amasya’mıza hayırlı olması temennisinde bulundular.

Vali Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları kaydetti: “ İlimizde yer alan 4 adet OSB’mizin genişleme ve altyapı iyileştirme çalışmalarını önemli bir noktaya getirmiş bulunuyoruz. Bunula birlikte Taşova ilçemizde de kısa süre içerisinde bir OSB kurduk. Hedefimiz Amasya’mızı bölgenin önemli üretim merkezlerinden biri haline getirmektir. Yaklaşık 17-18 yıl önce 196 adet olan OSB’ler bugün 326 sayısına ulaşmıştır. Merzifon OSB 1986 yılında kurulmuş olmakla birlikte, 1996 yılında eylemli olarak faaliyete geçmiş, şuan itibariyle 156 hektarlık sahada üretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Merzifon Organize Sanayi Bölgesinin 43 hektar büyüklükteki ilave alanının altyapı işlerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile yaptığımız ikili görüşmelerle yaklaşık 3 milyon TL ödenek alınarak işin bitirilmesi sağlanmıştır. Merzifon OSB’de 250 milyon lira yatırım tutarlı 1.500 kişiye istihdam sağlayacak olan şu anda açılışını yaptığımız Nesil Gıda Limited Şirketi de dahil olmak üzere, 19 fabrika açılış aşamasındadır. 55 milyon lira yatırım tutarlı ilave 500 kişi daha istihdam oluşturacak 6 parselde inşaatlar çatı seviyesine gelmiş olup, tamamlanma aşamasındadır. Merzifon OSB de %98 doluluk yakalandığından 144 Hektar 2 nolu ilave alanının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 yılı yatırımı programına alınması için çalışmalar devam etmektedir.

Bölgenin önemli sorunlarından biriside atık su arıtma tesisinin yetersizliğidir. Merzifon OSB’ ye 35 milyon lira yatırım tutarlı 1.500 +1.500 m3 kimyasal ve biyolojik nitelikte bir atık su arıtma tesisinin 2021 yılı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yatırım programına alınması için yaptığımız müracaat Cumhurbaşkanlığı onay sürecindedir. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) yatırım teşviklerini turizm, tarım sektörlerinden daha çok sanayi sektörüne yapılması için verdiğimiz çalışmalardan sonuç alınarak Merzifon Organize Sanayi Bölgesine iki önemli yatırımın yapılmasını sağladık. Bunlardan proje tutarı 1.850.000 TL olan 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Tek Ebeveynli Ailelerde Kadın ve Çocuğun Güçlendirilmesi ve Kadın İstihdamının Artırılması Projesi tamamlanma aşamasındadır. Bir diğeri de proje tutarı 2.180.000,00 TL olan Merzifon OSB’de uygulanacak Güvenli, Verimli ve Çevreci Bir Enerji Sistemine Dönüşüm Projesi OKA ile OSB’nin fiber optik altyapısı, kamera güvenlik sistemi, otomatik sayaç ölçüm sistemi ve havai elektrik hatlarının yeraltına alınarak yenilenmesi yapılacaktır.

Yapılmış ve devam eden işlere bakıldığında; Merzifon’umuz sanayi şehri olması noktasında ciddi ilerlemeler kaydetmektedir. Bugün itibariyle Merzifon OSB’de işletmedeki firma sayısı 59’a çıkmış, OSB’nin 900 milyon TL ihracatı ve 6.100 kişi çalışanı bulunmaktadır. Bölgenin yöresel ürünlerini işleyecek yaklaşık 50 kişiyi istihdam edecek bu tesisimiz İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, bu vesileyle Ülkemizin her alanında kalkınmasına öncülük eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bu tesis özelinde Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, Milletvekillilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”dedi. Konuşmaların ardından Vali Mustafa Masatlı ve protokol üyeleri tarafından fabrikanın açılışı gerçekleştirilerek, incelemelerde bulunuldu.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV