banner17
01 Temmuz 2022 Cuma

MERZİFON İÇİN ALINAN KISITLAMA KARARLARI

Sorunu yaratanlar, sorunu çözemezler

"Halkın arasına girmeyenler gerçek sorunları göremez ve çözüm önerileri sunamaz" diyen 24. Dönem CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, Memleketi Amasya il ve ilçerinde 10 gün boyunca sıkmadık el, çalmadık kapı bırakmadı.10 gün süren ziyaretlerinde sokağın, çarşı pazarın , işçinin köylünün gençlerin sıkıntılarını sorunlarını dinledikten sonra izlenimlerini gazetemizle paylaştı.

17 Mayıs 2022 Salı 10:00
Bu haber 248 kez okundu
  Sorunu yaratanlar, sorunu çözemezler

Gazetemize ziyaretler ardından açıklama yapan 24. Dönem CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal; "Halkın gören gözü işiten kulağı haykıran sesi olacağız dedik, sıkılmadık el bırakmadık.

Sokağa çıktığımızda insanlar ya pazardan aldığı poşetleri yada ceplerini gösteriyor.

İnsanların pazar poşetleride tıpkı cepleri gibi boş. İnsanların pazarı marketi müze gezer gibi gezdiği, çoğu ihtiyacını alamadığı ve bakıp geçtiği bir dönem yaşıyoruz. Nasılsın diye sorduğumuz elini sıktığımız herkes dertli.Emekliler, ‘önceden tek maaşla geçinebiliyorduk şimdi hanımda emekli, iki maaşla bile geçinemiyoruz. Çarşı pazar ateş pahası. Bayramda torunlar eve geldiğinde harçlık veremiyorum. 70 yaşıma geldim böyle sıkıntı çekmedim. Önceden fiyatına bakmadan ilk girdiğim dükkandan ihtiyaçlarımı alır çıkardım. Şimdi daha ucuzunu bulmak için bakmadığım sormadığım yer kalmıyor. Tek maaşla 6-7 nüfusa bakardım şimdi hanıma bakamıyorum, aldığım maaş ikimizin boğazına yetmiyor.’ diyor. Köy ziyaretlerimizde çiftçi; ‘traktöre binmek tarlayı sürmek lüks oldu, mazota gücümüz yetmiyor. Kara sabana geçelim desek köyde tarla sürmeye öküz kalmadı. Yem fiyatlarına güç yeteceği kalmadı. Çuvalı 300 lirayı geçti. Besicilerin çoğu hayvanlarını kesime verdi. Ne ekecek nede besleyecek durumumuz kalmadı. Önceden Uygur köyü besicilikte öncüydü şimdi köyde hayvan kalmadı. Bölgenin en büyük mezbahanesi köyümüzdeydi kapısına kilit vuruldu.

Biz mahsülümüzü hasat edip satacağımız zaman ithal ürünleri piyasaya sokuyorlar bizim mahsül para etmiyor. Benden 3650 liraya aldığı buğdayı TMO dışarıdan 6500 liraya getiriyor. Buğdayı 6500 liradan benden alsa ben daha çok ekim yaparım. Dünyanın en pahalı mazotunu, gübresini, ilacını alıp mahsülünü maliyetinin altına satan kaç ülkenin çiftçisi var.’ isyanıyla karşılaştık.

Aydınca’da fırıncı ilk defa bu Ramazanda bir tane bile pide satamadım ekmek satışımız bile düştü insanlar ekmekten bile kısmaya başladığını söylüyor. Dün ‘Saksıları bile ekin, siz üretin biz destekleriz’ diyenler bugün ‘Paramız var ithal ediyoruz’ diyorlar. 2 yıl önce bastığınız boş soğan depoları şuan dolu, soğanın alıcısı yok. Çiftçi soğanını çöpe döküyor.  Soğanını çöpe döken çiftçiye yeniden nasıl soğan ektireceksiniz. İthalatçıları, yandaş müteahhitleri desteklediğinizin 10 da biri kadar çiftçiyi desteklemediniz. Söylem ve eylemleriyle kendisiyle çelişen çiftçi ve besicinin aklıyla dalga geçen bu zihniyetin amacı Türk tarımını güçlendirmek mi yok etmek mi takdiri size bırakıyorum"ifadelerine yer verdi.

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV