banner17
01 Nisan 2023 Cumartesi

MERZİFON TEK YÜREK

depreminin yaraları sarılmaya devam ediyor

Elazığ’ın da eklenmesiyle 11 ili etkilediği belirlenen Kahramanmaraş depreminin yaraları sarılmaya devam ediyor. Kızılay, afetin hemen ardından kan temini ile başlattığı sağlık desteğini bölgeye göndereceği mobil sağlık araçları ile takviye ediyor.

20 Şubat 2023 Pazartesi 08:35
Bu haber 186 kez okundu
depreminin yaraları sarılmaya devam ediyor

  Türkiye Afet Müdahale Planına göre ana sorumluluk alanı beslenme hizmetleri olmasına rağmen, Kızılay’ın diğer sektörlere yönelik destekleyici hizmetleri sürüyor. Sağlık alanında afetin hemen ardından ulusal kan stoklarını bölgeye sevk ederek herhangi bir sıkıntı yaşanmamasını sağlayan Kızılay, halihazırda psikodestek birimleriyle de afet bölgesinde psikolojik ilk yardım hizmeti veriyor. Kızılay, afetin ardından ortaya çıkan sorunların bir salgın hastalığa dönüşmemesi için de özel bir çaba sarf ederken, afetzedelere sağlıklı kalabilmeleri için hijyen paketleri ulaştırmaya büyük gayret sarf ediyor.

Türk Kızılay Amasya İl Başkanı Mahmut Albayrak, “Gelinen aşamada Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen sağlık hizmetlerine destek verebilmek için Kızılay, ek bir kapasiteyi daha sahaya sürüyor. Özellikle sağlık hizmetlerine erişimde sıkıntı yaşayan kırsal kesimde birinci basamak sağlık hizmetleri alabilmeleri için 6 mobil sağlık aracı afet bölgesine gönderiliyor.

Tam donanımlı, içerisinde muayene, kan tahlilleri, röntgen, EKG, solunum fonksiyon testi yapılabilen mobil sağlık araçlarında, deneyimli hekimler özellikle merkezlere ulaşamayan kırsal bölgedeki hastalara ulaşarak muayenelerini yapacak. Araçlarda iki hekim, bir hemşire, bir psikolog ve bir röntgen teknisyeni bulunacak. Araçlar, 17 Şubat’tan itibaren Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye’de gezici sağlık hizmeti verecek.

Mobil Diş Kliniği de Afetzedelerin Hizmetinde

Mobil sağlık araçlarının yanı sıra mobil diş kliğini de hizmete sunan Kızılay, Gaziantep’in Islahiye ilçesinde diş hastanelerine erişimi olamayan afetzedelere acil durumlarda hizmet verecek. Süreç içerisinde gönüllü diş hekimlerinin katkıları ile bu hizmetin de yaygınlaştırılması planlanıyor.”

Mobil sağlık araçlarını bölgeye uğurlandığını belirten Albayrak, “Zor günlerden geçiyoruz. Ülkemiz belki de en büyük felaketlerinden birini yaşıyor. Kayıplarımız var, yaralılarımız var, yakınlarını kaybedenlerimiz var. İnşallah bugünleri dayanışma içinde kalarak atlatacağız. Afetin ilk gününden itibaren ana görevimiz olan beslenme alanına yoğunlaştık. Bugün 500’den fazla noktada 3 milyon kişiye 3 öğün sıcak yemek verebilecek noktaya geldik. Diğer faaliyet alanlarında da gücümüzün yettiğince destekleyici rolümüze devam ediyoruz. Sağlık alanında Sağlık Bakanlığımızla koordineli olarak hizmetlerimize devam ediyoruz. Bir yandan psikososyal destek veriyoruz. Diğer yandan depremzedelerin çok ciddi hijyen ihtiyaçları var. Bu anlamda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugün sahada da gördüğümüz ve Bakanlığımızla yaptığımız istişareler neticesinde bir ihtiyaç olarak tespit ettiğimiz mobil sağlık araçlarımızı sahaya gönderiyoruz. 6 adet mobil sağlık aracı hazırladık. Bizler mobil araçlarımızla her yere, herkese ulaşabilmenin gayreti içerisindeyiz. Bu araçlarda ayrıca gönüllü doktorlarımız, hemşirelerimiz ve psikologlarımız görev yapacaklar. Gönüllülerimiz afetin başından bu yana her alanda bize yardımcı oldular. Sağlık da bu alanlardan biri.” diye konuştu.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
YAZARLAR Tümü
SON YORUMLAR
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Merzifon belediyesinin çalışmalarını başarılı buluyormusunuz ?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
E-GAZETE
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV